Doskonałe wyniki Blika w pierwszym kwartale 2023 roku

Początek 2023 roku operator mobilnych płatności Blik firma Polski Standard Płatności (PSP) może z całą pewnością zaliczyć do udanych. W okresie od stycznia do marca tego roku, klienci korzystający z Blika wykonali prawie 250 milionów transakcji, czyli o 62% więcej, niż w analogicznym momencie roku ubiegłego. Ich wartość wyniosła około 32,6 miliarda PLN. Średnio konsumenci wydawali na zakupy przy użyciu Blik 120 PLN. Z aplikacji Blik aktywnie korzysta prawie 10,5 miliona klientów największych polskich banków.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych powodów, który wpłynął na częstotliwość korzystania z Blik, był wybuch wojny na Ukrainie. Operator Blik wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego rozpoczął akcję Wspieram Ukrainę, która umożliwiła przesyłanie pieniędzy na pomoc walczącym sąsiadom. W sumie internauci wpłacili przy użyciu kodu Blik ponad 1,3 miliona PLN. Dodatkowo wszyscy uchodźcy z Ukrainy uzyskali możliwość odbioru pomocy socjalnej przy użyciu czeków Blik.

Każdego dnia polscy internauci wykonali średnio około 2,7 miliona operacji z systemem mobilnych płatności Blik. W rekordowym dniu zrealizowano prawie 3,7 miliona transakcji. Aż o 136% zwiększyła się również liczba przelewów na telefon z Blik, a liczba płatności w terminalach POS wzrosła o 172%. Liczba wszystkich transakcji przy użyciu kodu Blik, była także większa od tych, zrealizowanych przy użyciu kart płatniczych. Aż 230% więcej osób wybrało płatność z Blik niż płatność plastikową kartą. Najnowsza usługa Blik, czyli płatności zbliżeniowe, cieszyły się także ogromnym zainteresowaniem. Intensywna kampania reklamowa przyniosła rezultaty. W omawianym okresie zrealizowano aż 8,6 miliona transakcji bezdotykowych. Zwiększyła się również ilość wpłat i wypłat w bankomatach z Blik, a także przelewy na numer telefonu. W I kwartale 2023 roku wysłano w ten sposób 44,1 miliona przelewów.